שינוים פנימיים בדירה מותרים לפי החוק

מה לעשות אם בייתינו לא ממש נוח ובא לנו קצת לשנות אותו? מה מותר ומה אסור לשנות בדירה ואיזו אישורים נדרשים?

הסבר מפורט אפשר למצוא בחוק התכנון והבנייה תשכ"ה – 1965. החוק מגדיר את כלל הנושאים הקשורים לתכנון ובניה אך אני רוצה להקל עליכם ולהתמקד על שיפוץ בלבד.

סיעף 145(א) של חוק התכנון והבנייה תשכ"ה – 1965 מגדיר במפורש מה זה "שינוי פנימי" שטוען היתר בניה. או במילים אחרות מה אסור לשנות בדירה ללא הגשת בקשה להיתר בניה.

השינויים שדורשים אישורים הם:
1. שינוים שנוגעים בחזית הבניין, למשל פתיחת פתח לחלון חדש או סגירה של חלון קיים אסורים בהחלט.
2. אסור גם לשנות קירות, עמודים וקורות תומכים, שינוי כזה עלול לגרום נזק לקונסטרוקציה של הבניין.
3. שינוי בשטח הדירה או חלוקת דירה ליחידות דיור נפרדות או איחוד של מספר דירות לדירה אחת דורש אישורים. גם הוספת שטח של מסתור כביסה למרפסת שירות זו עבירה על החוק.
4. אסור גם לעשות שינוי כל שהוא במערכות הבניין כמו צנרת ביוב, מים ושאר התשתיות בשימוש משותף.
5. ואחרון, אך לא פחות חשוב – אסור לבצע שינוים בניגוד לתקן הבניה שקובע שטח חדר אמבטיה מינימלי, רוחב מסדרון מינימלי, גובה תקרה מינימלית, אוורור, הריסת קיר מגן לדלת ממ"ד, ועוד לא מעט.

אבל גם ללא שום אישור מותר לשנות לא מעט דברים:
1. להזיז, להרוס ולבנות קירות פנימיים ללא פגיע בשלד של הבניין. זה אומר שאסור להרוס קיר תומך אבל מותר להגדיל את חדר האמבטיה על חשבון המסדרון אם הקיר ביניהם הוא פנימי ורוחב המסדרון מאפשר זאת.
2. לשנות מיקומם של פתחי כניסה לחדרים ללא פגיעה בקירות תומכים.
3. לשנות מיקומם של נקודות מים וחשמל גם במטבח וגם בחדרי אמבטיה. זה אומר שאם תמיד חלמתם על כיור מתחת לחלון וחלל המטבח מאפשר, אין שום בעיה לשנות לגמרי את כל התכנון של המטבח, אפשר גם להעביר אותו למקום אחר בבית, כמובן שצריך להתחשב במיקום הביוב. גם בחדרי אמבטיה אפשר ומותר לעשות שינוים בלי לפגוע במערכות הבניין, כמובן.
4. לשנות מיקומם של נקודות חשמל בכל הבית. מותר וכדאי להתייחס לפריסת נקודות חשמל בבית מאוד ברצינות. עבודות חשמל הן הכי מלוכלכות שיש, כמו עבודות הריסה. אם פספסתם איזו נקודה במהלך השיפוץ הסיכוי שתגיעו לזה מתישהו אחר כך די קלוש.

כל הנאמר מתייחס גם לדירות בבתים משותפים וגם לבתים פרטיים.

במבט ראשון נראה ששינוים המותרים הם מעטים יחסית למה שאסור. אבל זה רק נראה ככה. בפנים, בתוך הבית אפשר לבצע המון שינוים חוקיים שיעלו לכם את רמת החיים.