מיתוסים על עיצוב ומעצבים

המקצוע עיצוב פנים התפתח במחצית השנייה של המאה ה-20 ושילב ארכיטקטורה, ציור, בנייה, פסיכולוגיה וטכנולוגיות מתקדמות. כמובן, בעבר גם עיצבו חללי פנים, אבל רק עבור אנשים מאוד עשירים ובעלי השפעה. על עיצוב פנים עבדו בעיקר אמנים שיצרו יצירות אמנות, אשר אינם מתאימות לחיי היומיום. כיום, עיצוב פנים משלב אלמנטים אסתטיים עם פונקציונלית וארגונומיה, כלומר, נוחות. למרות שעיצוב פנים נהיה מאוד פופולרי בעשורים האחרונים, המקצוע של מעצב הפנים הוא עדיין אפוף מסתורין.

בואו נדבר על מספר תפיסות מוטעות שמונעות מאנשים להתגורר בבתים מעוצבים ונוחים.

מיתוס 1. עיצוב זה קל

טעם טוב יש לאנשים רבים וגם ואת היכולת להתאים צבע של וילונות לריפוד הספה, אבל זה לא אומר שהם יכולים לתכנן מטבח או חדר אמבטיה, תוך כדי התחשבות בסטנדרטים של בניה וכללי ארגונומיה. העבודה העיקרית של המעצב היא לתכנן את חללי הפנים מבחינה פונקציונלית, בטיחותית, נוחיות וסגנון עיצוב. מעצב מקצועי יודע הרבה יותר מאשר בחירת צבע לצביעת הקירות.

מיתוס 2. המעצב לא יבין את הטעם שלי

כדאי להבחין בין העדפות טעם וטעם עצמו. למעצב, כמו לכל אדם, יש העדפות הטעם שלו, שהוא מגלם בבית הפרטי שלו. המטרה של מעצב מקצועי היא להבין את העדפות הטעם וסגנון החיים שלכם וליצור מרחב יפה ופונקציונלי שיתאים לכם וישמח אותכם יום יום. תחושה של סגנון וטעם טוב הם כלי הכרחי בעבודה של מעצב הפנים.

מיתוס 3. עיצוב זה יקר

רוב האנשים מאמינים שעיצוב פנים הוא מותרות, זמין רק לעשירים. כן, כמובן, שירותי מעצבי פנים אינם מסופקים בחינם. עם זאת תקבלו בית המיועד לכם באופן אישי, מבלי לבזבז זמן ועצבים על חיפושים ובחירת חומרי גמר ורהיטים. תוכלו גם לחסוך לא מעט כסף על שינויים בלתי נמנעים בשיפוץ ללא תכנון מראש.

מיתוס 4. המעצב יסיע אותי לחנויות יקרות

המעצב תמיד עובד במסגרת התקציב שלכם, על כן זה הגיוני להגדיר אותו כבר בפגישה הראשונה עם המעצב. מחירים עבור שירותי מעצב פנים הם שונים מאוד, אתם רק צריכים למצוא מומחה שעובד בטווח התקציב שלכם. אתם תמיד יכולים לבחור מעצב שמתאים לכם באופן אישי מבלי להתפשר על האיכות.

מיתוס 5. אני תמיד יכול לקבל ייעוץ חינם בחנויות קרמיקה ומטבחים

כן, זה נכון. בכל חנות שמוכרת מטבחים, תקבלו פגישת ייעוץ חינם כבת שעה ואפילו תכנון מטבח. אבל את התכנון תוכלו לקבל לידכם רק לאחר תשלום מלא. ניתן, כמובן, לבקר במספר חנויות, ובכל אחת ימליצו לכם על דברים שונים. כלומר, לא תוכלו להשוות מחירים, וגם סביר להניח שלא תזכרו את כל ההבדלים.

בעוד המעצב יתכנן מטבח שמתאים לכם באופן אישי, בהתחשב בסגנון הכללי של הבית. אתם תדעו בדיוק איך המטבח שלכם ייראה, ומאיזה חומרים הוא יבנה. אף אחד לא ילחיץ אותכם, כי הלקוחות הבאים הגיעו. אף אחד לא יכפה עליכם סגנון או חומר. המעצב ימצא לכם את היצרן שמתאים לכם בסגנון, במחיר ובאיכות.

מיתוס 6. השיפוצניק הבטיח לי שהוא יודע לעצב

זה בטח המיתוס הכי מגוחך. השיפוצניק תמיד, למעט חריגים נדירים, מעוניין לצמצם ולפשט את היקף העבודה. אף אחד מהם לא יציע לכם פתרון עיצובי אם יש הזדמנות לעשות את זה יותר פשוט. אני פעם נתקלתי בצבעי שנכנס להיסטריה כשגילה שיש צורך לצבוע את הקיר בשני צבעים עם שלושה פסים רחבים. כזה "מומחה" לעולם לא יצור לכם עיצוב אישי , כאשר זה הרבה יותר קל ומהיר לעשות כפי שהוא רגיל. אתם תקבלו שיפוץ בז'-אפור סטנדרטי, בדיוק כמו עשרות לקוחות אחרים של "המומחה".

למען ההגינות, יש לומר כי לא כל השיפוצניקים הם כאלה. ביניהם יש מומחים אמתיים שימליצו לכם לפנות למעצב, רק בגלל שהם מבינים את כל המורכבות בעיצוב חלל פנים יפה ומסוגנן ללא ידע בארגונומיה, פסיכולוגיה של צבע, קומפוזיציה וסגנונות עיצוב. הם פשוט לא יסכימו להתחיל את השיפוץ ללא תכניות מפורטת.

מיתוס 7. מה אם אני לא אוהב את התוצאה?

המיתוס הזה בא מן הטלוויזיה. בתכניות עיצוב רבות בעלי הבתים אינם משתתפים בפיתוח רעיון העיצוב או ביישומו.

בחיים האמתיים הדברים נראים אחרת. המעצב מעוניין לספק לכם מידע ויזואלי וטכני ככל האפשר זמן רב לפני תחילת השיפוץ. כל ההחלטות לגבי סגנון עיצוב וצבעים יחייבו את האישור שלכם. אם הסכמתכם לא התקבלה המעצב יציע פתרונות אחרים. כלומר, גם לכם וגם לשיפוצניק יהיה ברור מה צריכה להיות התוצאה הרבה לפני תחילת השיפוץ. אז אם אתם אוהבים את התמונה של הבית העתידי שלכם, אז סביר להניח שתאהבו את הבית עצמו.

מיתוס 8. עיצוב הוא לא בשבילנו

"אנחנו אנשים פשוטים – העיקר שיהיה נקי." כולנו שונים מאוד, לכולנו יש דרישות וציפיות שונות, לא תמיד בגלל אפשרויות כלכליות. לעתים קרובות אנשים שוללים את ההזדמנות לחיות בבית יפה ונוח, לא כל כך בגלל קשיים כספיים, אלא בגלל הרגלים, פחדים או חוסר רצון לשנות משהו בחייהם.

אם לבן אדם נוח בביתו, גם אם הבית לא נראה כתמונה ממגזין העיצוב, אז לא צריך לשנות שום דבר – לא כולם זקוקים לעיצוב. עם זאת, אם הבית אינו משדר אושר, יש אי נוחות ובכל מקרה מתכננים שיפוץ – כאן המעצב יכול לעזור. המעצב ייצר את האווירה של הבית.

מיתוס 9. זה יראה כתמונה ולא כבית שגרים בו

בתים מועצבים במגזינים באמת נראים מאוד לא אישיים. אבל הם רחוקים ממציאות כפי שהתמונות של דוגמניות מעובדות בפוטושופ. נשים אמתיות לא נראות ככה – אתם יודעים את זה.

אותו דבר עם עיצוב פנים – ישנם בתים יפיפים של אנשים רגילים בחיים אמתיים: עם צעצועים מפוזרים, כלים מלוכלכים במטבח ובגדים זרוקים על הכיסאות. אנשים פשוט חיים תוך שהם נהנים מהנוחות ויופי של הבית שלהם. בית שתוכנן במיוחד עבורם, בית שתמיד רוצים לחזור אליו.

מיתוס 10. הבית שלי קטן מדי, אף מעצב לא ירצה לעבוד עם זה

כן, לא כל מעצב ייקח בית קטן, אבל רק בגלל שעיצוב חלל קטן הרבה יותר מסובך מאשר גדול. לבתים הקטנים דרוש תכנון מאוד קפדני, תוך התחשבות בחוקי ארגונומיה. כל בית יכול להיות נוח ויפה, אתם רק צריכים למצוא את המעצב שלכם.